Je malý, zelený alebo žltý, voňavý, kyslý, veľmi zdravý a veľmi užitočný – citrón. Všetci ho poznáme a všetci sme už vyskúšali jeho blahodarné účinky na naše zdravie.

Vedeli ste, že taký malý citrón vie nahradiť mnohé čistiace prostriedky v našej domácnosti?

1.Osviežovač chladničky – Často sa stáva, že pri nakúknutí do chladničky nás ovalí vôňa namiešaná potravinami uskladnenými vo vnútri. Čo robiť, aby sme pri ďalšom otvorení chladničky neodpadli?

Ako na to? Stačí vytlačiť polovicu citróna do malej mištičky, pridať vodu a ponoriť do nej vytlačené polovičky a uložiť do chladničky. Nepríjemný zápach razom zmizne.

citron032.Čistenie mikrovlnky – Mikrovlnka je výborný pomocník v kuchyni, ale zlý pán. Zaschnuté škvrny, mastné fľaky, zápach…

Ako na to? Citrón vytlačíme do misky s vodou a vložíme aj samotný vytlačený citrón a dáme do mikrovlnky. Varíme pri najvyššej teplote 3-5 minút, po pípnutí necháme ešte 5 minút odpočívať, potom stačí vnútro mikrovlnky utrieť papierovou utierkou – nečistoty a mastnoty zotriete veľmi jednoducho.

3.Strúhadlo na syr – Jednoducho sa používa. Strúhadlo na syr je vďačný pomocník v kuchyni, ale veľmi zle sa umýva. Aj po umytí v umývačke riadu na ňom môžu ostať zaschnuté kúsky syra.

Ako na to? Citrón rozkrojte na polovicu a začnite ho strúhať na strane, ktorú chcete vyčistiť. Zvonku aj zvnútra. Napokon opláchnite vodou. Kyselina, ktorú citrón obsahuje, sa postará o čistotou strúhadla a o lesk.

4.Drevený lopár – Drevený lopár na krájanie zeleniny, či mäsa, potrebuje občas prejsť dôkladnou očistou.

Ako na to? Všetko čo potrebujete  na jeho vyčistenie, je hrubá soľ, a opäť, citrón. Posypte lopár soľou a začnite potierať polovičkou citróna. Krúživými pohybmi očistíte celý povrch od zažratých nečistôt a mastnoty. Opláchnite vodou. Olej obsiahnutý v citróne sa postará o prirodzenú ochranu dreveného povrchu.

citron02citron02

5.Čistenie rýchlovarnej kanvice – Používate ju každý deň, no nie stále sa vám chce očistiť ju od usadenín a vodného kameňa. S citrónom to pôjde jedna radosť!

Ako na to? Nalejte trošku citrónovej šťavy a zalejte takým istým množstvom vody. Nechajte v kanvici prevrieť. Nechajte zmes vychladiť v kanvici, a potom naplňte trochou vody, krúživými pohybmi umyte ešte raz vnútro kanvice a vylejte. Kanvica je čistá a bez zápachu a usadenín.

6.Čistič na poháre a zrkadlá – Čakáte návštevu a poháre na víno ste síce umyli, no ostali na nich zaschnuté fľaky vody. Čo s tým?

Ako na to? Namiešajte si roztok v pomere koľko citrónovej šťavy toľko vody, dolejte ešte jeden pohár vody, rozmiešajte a – čistiaci prostriedok na sklo je hotový! Na nové čistidlo použite rozprašovač.

7.WC – Trón sveta, o ktorý sa nikto nebije, pokiaľ ho treba umyť.

Ako na to? Polovicu citróna do polovice vyžmýkajte na vnútorné steny misy toalety, posypte hrubou soľou. Kefou následne umyte celú misu, ako zvyčajne. Soľ môžete nasypať aj priamo na polovicu citróna a potom rukou v rukavici umyť misu, namiesto použitia kefy. Efekt čistoty a sviežosti zaručený!

8.Sprchovací kút – Aj vy neznášate umývať obkladačky pri vani alebo sprchovacom kúte? Jednoduchým riešením je – citrón.

Ako na to? Namiešajte si emulziu ako pri čistení skla a jednoducho cez rozprašovač aplikujte na miesta v sprche, ktoré chcete zbaviť nečistôt. Počkajte niekoľko minút a zotrite suchou handričkou. Sprcha tak bude nielen sviežo voňať, ale bude dokonalo vyčistená od zvyškov sprchovacích gélov a šampónov.

9.Vodovodné batérie – Čo je otravnejšie ako čistenie vodovodných batérií po každom použití? Zaschnuté kvapky vody nerobia dobrý dojem.

Ako na to? Polovicou citrónu stačí jednoducho pretrieť a utrieť utierkou. Chrómový povrch batérie sa bude lesknúť ako nový.

10.Divný zápach z drviča odpadu – Tak ako z odpadkového koša necítite vôňu levanduľa, ani z drviča odpadu to nebude iné. Riešenie je viac ako jednoduché!

Ako na to? Hoďte dve polovice stredne veľkého citróna do drvičky, nech sa s citrónom popasuje. Zápach už neucítite.

11.Proti moľom – Vo Francúzsku majú pekný zvyk a spôsob, ako sa zbaviť moľov v oblečení.

Ako na to? Vložte do skrine šupky z olúpaného citróna (alebo aj z mandariniek a pomarančov). Takto si skriňu ochránite pred otravnými moľami. Alebo do citróna napichajte do kôry klinčeky a vložte do skrine. Tie v skrini budú pomaly schnúť a zanechajú príjemnú vôňu nielen v skrini, ale aj miestnosti.

Zdroj: info.sk/sprava/56390/video-10-tipov-ako-vyuzit-citrony-pri-upratovani/
Zdroj foto: gypsypurplehome.tumblr.com, rusticgardenbistro.com
Michala

Michala

Milujem knihy, rada sa ich dotýkam a ovoniavam, emotívne prežívam ich príbehy. A tiež písmenká, ktorými vyjadrujem svoje myšlienky a postrehy, opisujem vďaka nim svet okolo seba. Nápady na zaujímavé témy si ma často nájdu v sprche, len škoda, že si ich nie vždy zapamätám, ako aj včera... Rada si oddýchnem pri farebných časopisoch s ľahkými a inšpiratívnymi témami. Odmietam bulvár a všetko s ním spojené. Nechávam sa inšpirovať príbehmi iných, viac aj menej úspešných ľudí, pretože verím, že život každého z nás môže svetu ponúknuť hodnotnú myšlienku na zamyslenie. V ľuďoch okolo seba hľadám inšpiráciu ako sa zlepšiť a posunúť vpred.

gulasova.michala@gmail.com
Michala

Latest posts by Michala (see all)

http://www.e-polis.sk/blog/wp-content/uploads/2015/08/0cdacb267fabfbfd113538461b9d65aa.jpghttp://www.e-polis.sk/blog/wp-content/uploads/2015/08/0cdacb267fabfbfd113538461b9d65aa-300x300.jpgMichalaRady-Tipy
Je malý, zelený alebo žltý, voňavý, kyslý, veľmi zdravý a veľmi užitočný – citrón. Všetci ho poznáme a všetci sme už vyskúšali jeho blahodarné účinky na naše zdravie. Vedeli ste, že taký malý citrón vie nahradiť mnohé čistiace prostriedky v našej domácnosti? 1.Osviežovač chladničky – Často sa stáva, že pri nakúknutí do chladničky nás...

Komentáre

komentárov