Viete, ktorá je najstaršia slovenská tlačená kniha? Alebo najmenšia tlačená kniha sveta? Ako vyzerajú kreatívne záložky?

Kreatívne záložky do knihy

Radi čítate? Čítanie kníh je jedným zo spôsobov, ako si môžete oddýchnuť, prežiť život niekoho iného, či preniesť sa do sveta minulých storočí, či dokonca budúcnosti. Knihy sú aj mojou záľubou, preto dbám o to, aby som ich nepoškodila. Priam neznášam, keď si prinesiem z knižnice svoj najnovší úlovok a tam – zohnutý rožtek na niekoľkých stranách. Snažím sa čo najskôr predýchať tento mrtvicový stav. Ako môže byť človek taký bezcitný? Tak po prvé: kniha predsa nie je jeho, po druhé – existujú predsa milióny miliónov záložiek, ktorými si môže poznačiť, kde prestal čítať. Táto opakujúca sa skúsenosť ma prinútila prekutrať internetové weby a priniesť vášnivým čitateľom niekoľko tipov, čo si medzi stránky rozčítanej knihy založiť.

kniha-15

Úplne bežne si do rozčítaných kníh vkladáme kúsok toaletného papiera, použitý cestovný lístok, obal zo žuvačky, steblo trávy. Každý podľa toho, kde práve číta a čo má po ruke.

Niekoľko šikovných umelcov s fantáziou nastavenou na maximum vymyslelo a vyrobilo niekoľko originálnych záložiek. Niektoré kusy by som vedela využiť aj ja… O tom, že ani teraz sa fantázii medze nekladú, svedčia tieto originálne záložky v tvare zvieratiek, zástupcov rastlinnej ríše, veselých nápisov či dokonca rozsvietenej stolovej lampy. Ak chcete aj vy vlastniť originálnu záložku do knihy, stačí si na internete nájsť postup ako na to a pustiť sa do jej majstrovania – je to jednoduché – stačí trocha fantázie a trpezlivosti. Výsledok bude stáť za to!

kniha-16

Vedeli ste, že …?

Najstaršou slovenskou tlačenou knihou je Bardejovský katechizmus z roku 1581. Je písaný v domácej slovenskej reči – slovakizovanej češtine. “Je to Malý katechizmus Dr. Martina Luthera, je to najstaršia slovenská tlačená kniha, ktorá sa zachovala, žiadnu staršiu tlačou vydanú knihu my, Slováci, nemáme,” povedal Miloš Kovačka, zostavovateľ diela, ktorého zrod inšpiroval slovenský slavista Ľubomír Ďurovič. Knihu na vydanie pripravil tím historikov, filológov, teológov a bibliografov.

Najväčšou knihou na svete je kniha s veľkosťou 5 m x 8,06 m a váhou takmer 1500 kilogramov? Kniha s názvom „This the Prophet Mohamed“ (Tento prorok Mohamed) má 429 strán. Ide o súbor príbehov, ktoré zdôrazňujú celoživotné úspechy proroka islamu a tiež pozitívny vplyv islamu na medzinárodnej a humanitárnej scéne.

Šírka najhrubšej publikovanej knihy sveta je 322 mm a má presne 4032 strán. Váži viac ako 8 kilogramov. Ide o súbor 12 románov a 20 poviedok s názvom „Miss Marple stories“ (Príbehy slečny Marple), ktoré napísala Agatha Christie. Aj napriek tomu, že existujú na svete viaceré hrubšie knihy, Guinnessová kniha rekordov považuje Príbehy slečny Marple ako držiteľa rekordu.

Najmenšia netlačená kniha meria 70 mikrometrov x 100 mikrometrov a obsahuje 30 strán. Ide o príbeh zapísaný do mikročipu. Autorom príbehu “Teeny Ted from Turnip Town” je Malcolm Douglas Chaplin a rozpráva o malom Tedovi a jeho triumfe na súťaži, ktorá sa koná každoročne na trhu. Stránky sú z čistého kryštalického kremíka a vyleptané do mikročipu s iónovým lúčom.

Anatoliy Konenko (Rusko) sa tiež rozhodol vytvoriť najmenšiu tlačenú knihu sveta. Ide o vydanie „Chameleóna“ od ruského spisovateľa Antona Čechova. Kniha vo veľkosti 0,9 x 0,9 mm je vytlačená v limitovanej edícii 100 kusov, pričom polovica je v angličtine a polovica je v ruštine. Každá z nich má 30 strán, je s troma farebnými ilustráciami a 11 riadkov na stránke. Kniha je viazaná v zlate, striebre a v koži a šitá s hodvábom.

Najpredávanejšou knihou na svete je Biblia, nazývaná aj Kniha kníh. Je vyhlásená ako najpredávanejšia kniha náučnej literatúry.

Najdrahšia vydražená kniha pochádza z pera Johna Jamesa Audubona – Birds of America (Vtáky Ameriky). Vydražila sa za rekordných 8,7 milióna eur. Kniha, ktorá je považovaná za jeden z najvýznamnejších zväzkov zachycujúcich prírodnú históriu USA, sa tak stala aj tou najocenenejšou.

Newyorské kníhkupectvo Barnes&Noble sa zapísalo do Guinnessovej knihy vďaka svojej rozlohe? Jeho predajná plocha predstavuje 14 329,825 m2. Aj políc majú samozrejme poriadne veľa, ich dĺžka je spolu takmer 21 kilometrov.

Inšpirácie na kreatívne záložky:

kniha-01

kniha-02

kniha-03

kniha-04

kniha-05

kniha-07

kniha-08

kniha-09

kniha-10

kniha-11

kniha-12

kniha-13

kniha-14

Zdroj foto: boredpanda.com
Michala

Michala

Milujem knihy, rada sa ich dotýkam a ovoniavam, emotívne prežívam ich príbehy. A tiež písmenká, ktorými vyjadrujem svoje myšlienky a postrehy, opisujem vďaka nim svet okolo seba. Nápady na zaujímavé témy si ma často nájdu v sprche, len škoda, že si ich nie vždy zapamätám, ako aj včera... Rada si oddýchnem pri farebných časopisoch s ľahkými a inšpiratívnymi témami. Odmietam bulvár a všetko s ním spojené. Nechávam sa inšpirovať príbehmi iných, viac aj menej úspešných ľudí, pretože verím, že život každého z nás môže svetu ponúknuť hodnotnú myšlienku na zamyslenie. V ľuďoch okolo seba hľadám inšpiráciu ako sa zlepšiť a posunúť vpred.

gulasova.michala@gmail.com
Michala

Latest posts by Michala (see all)

http://www.e-polis.sk/blog/wp-content/uploads/2015/08/kniha-06.jpghttp://www.e-polis.sk/blog/wp-content/uploads/2015/08/kniha-06-300x300.jpgMichalaRady-Tipy
Viete, ktorá je najstaršia slovenská tlačená kniha? Alebo najmenšia tlačená kniha sveta? Ako vyzerajú kreatívne záložky? Kreatívne záložky do knihy Radi čítate? Čítanie kníh je jedným zo spôsobov, ako si môžete oddýchnuť, prežiť život niekoho iného, či preniesť sa do sveta minulých storočí, či dokonca budúcnosti. Knihy sú aj mojou záľubou,...

Komentáre

komentárov