Chcete byť šťastní? Nečakajte, že si vás dobrá nálada sama nájde. Pomôžte jej a vylepšite si deň, a to len vďaka spomienkam.

Ako prvé sa mi pri slove denník pred očami vyjaví scéna z filmu Denník Brigite Jonesovej alebo obľúbená kniha dospievajúcej mládeže Tajný denník Adriana Molla. Nemusíme ale chodiť pre nadšencov denníkov ďaleko. Mnoho z nás si v detstve tajne viedlo denníček, ktorému ste mohli žalovať, čo vám ruka a tuha v pere stačili. Toľko nám ku šťastiu stačilo, keď sme mali pocit, že nás niekto počúva a neodsudzuje nás za naše konanie alebo zmýšľanie.

dennik-02

Byť šťastný

Keď ste už vyrástli z detských lások a naivných čarbaníc v denníčku, stále túžite po tom, aby vás niekto vypočul. Pretože niekedy stačí, že niekto počúva, kým sa vyrozprávate. „Chcete byť šťastní? Veďte si súkromný denník,“ odporúča autor novej knihy o tom, ako byť šťastný, Dr. Stefan Klein. Vyštudovaný nemecký fyzik a filozof sa po niekoľkých rokoch na vedeckej pôde začal uberať novým smerom. „Chcel som ľuďom ukázať, že ich životy sú zaujímavejšie ako najlepšie trileri v televízii či kine,“ dodáva Klein.

Stefan Klein prichádza s teóriou, že byť šťastným je zručnosť, ktorej sa môžeme naučiť. Jedným zo spôsobov, ktorý nás k tomuto pocitu šťastia privedie je zapisovať si, čo nás robí šťastnými. Tvrdí, že navodiť si pocit šťastia, sa môžeme naučiť rovnako ako sa učíme cudzí jazyk. Tento spôsob „výroby vlastného pocitu šťastia“ úspešne skúma a testuje aj na sebe. Vďaka krátkym poznámkam v zošite zachytáva tie momenty, myšlienky, ktoré ho vedia nielen rozveseliť a zlepšiť náladu, ale aj „nakopnúť“ a dodať potrebnú energiu. „Priznávam, že si často zapisujem chvíle s mojimi troma deťmi. Sú to pre mňa šťastné chvíle, aj napriek tomu, že sú deti niekedy riadne otravné.“

dennik-03

Chcete byť šťastní?

Urobte si malý experiment, sami na sebe, nehanbite sa. Vždy, keď sa vám prihodí vtipná situácia, alebo vás niečo urobí skutočne šťastným, zapíšte si podrobne túto situáciu a pocity, ktoré ste pri nej mali. Vo chvíli, keď vám nebude dvakrát do smiechu, prečítajte si ich. V spomienkach sa vám vybaví chvíľa, kedy ste boli naozaj šťastní a túto chvíľu si pripomeniete. Istotne vám vyčarí úsmev na tvári. A o to predsa ide. Aby sme sa sami, kedykoľvek vedeli zlepšiť náladu, rozveseliť a spríjemniť si ťažký deň.

Hormóny šťastia

Sú to endorfíny, ktoré naše telo zaplavujú pocitom šťastia a uvoľnenia. Voláme ich tiež hormóny šťastia. Obsahujú ich mnohé potraviny, napríklad čokoláda, ale vyplavuje sa do organizmu aj pri športe, sexe, ale tiež pri úprimnom smiechu. Čo je ale najlepšie, je ZADARMO!

(Zdroj foto: pixabay.com, etsy.com)

Michala

Michala

Milujem knihy, rada sa ich dotýkam a ovoniavam, emotívne prežívam ich príbehy. A tiež písmenká, ktorými vyjadrujem svoje myšlienky a postrehy, opisujem vďaka nim svet okolo seba. Nápady na zaujímavé témy si ma často nájdu v sprche, len škoda, že si ich nie vždy zapamätám, ako aj včera... Rada si oddýchnem pri farebných časopisoch s ľahkými a inšpiratívnymi témami. Odmietam bulvár a všetko s ním spojené. Nechávam sa inšpirovať príbehmi iných, viac aj menej úspešných ľudí, pretože verím, že život každého z nás môže svetu ponúknuť hodnotnú myšlienku na zamyslenie. V ľuďoch okolo seba hľadám inšpiráciu ako sa zlepšiť a posunúť vpred.

gulasova.michala@gmail.com
Michala

Latest posts by Michala (see all)

http://www.e-polis.sk/blog/wp-content/uploads/2015/08/31a5c9c23e2cbf15c81c791b6002e374.jpghttp://www.e-polis.sk/blog/wp-content/uploads/2015/08/31a5c9c23e2cbf15c81c791b6002e374-300x300.jpgMichalaRady-Tipy
Chcete byť šťastní? Nečakajte, že si vás dobrá nálada sama nájde. Pomôžte jej a vylepšite si deň, a to len vďaka spomienkam. Ako prvé sa mi pri slove denník pred očami vyjaví scéna z filmu Denník Brigite Jonesovej alebo obľúbená kniha dospievajúcej mládeže Tajný denník Adriana Molla. Nemusíme ale chodiť pre...

Komentáre

komentárov