Jedinečná, prostá, a predsa nevyhnutná v našich životoch. Už deti sa s ňou stretávajú v predškolskom veku a skúšajú ňou vytvoriť prvé umelecké diela. Často ju ale nájdete aj ako povinnú výbavu našich kancelárií a domovov. Viete ale, ako sa vyrába a prečo ju tvorí práve drevo a nie umelá hmota? Pozrime sa bližšie, ako a prečo to tak je.

Tajomstvo výroby ceruzky

Ceruzku tvoria iba dve zložky – drevený obal a tuha, čo je vlastne uhlík (grafit). Drevo, ktoré sa na výrobu ceruziek používa, musí spĺňať niekoľko podmienok. Drevo musí byť pružné a mäkké na to, aby sme ho mohli ostriť. Musí byť však aj dostatočné pevné, aby sa pod tlakom našej ruky nezlomilo.

Istá nemecká firma používa kalifornský cedar. Drevo je narezané na 5 milimetrov tenké doštičky, ktoré stroj nareže na kúsky s rozmerom 18×7 centimetrov.

ceruza1Každý z týchto odrezaných kúskov budúcej ceruzky putuje pod nôž, ktorý do  dreva vyreže niekoľko tenkých prúžkov, kam sa neskôr vloží tuha. Pri ďalšom kroku sa do pripravenej vyrezanej časti vleje tenká vrstva špeciálneho lepidla, ktoré musí byť sčasti elastické. Spojené drevené časti putujú po páse na iný pás, kde putujú popod iný stroj. V tomto stroji je navrchu zásobník, v ktorom už sú pripravené tuhy na zasadenie do drážok v drevenom podklade.

Stroj vloží tuhy do pripravených drážok, aby ich v následnej fáze prikryl druhou drevenou doštičkou a ukryl tak tuhu do budúcej ceruzky. Takto spojené doštičky, v ktorých drážkach sa nachádzajú tuhy, prechádzajú strojom, ktorý ich oreže najprv z vrchnej a potom zo spodnej strany, aby mali šesťuholníkový tvar. Súčasne ich tento stroj oddelí jednu od druhej (keďže veľmi dlho boli spojené).

Prekvapilo ma, že dokonca aj na takej ceruzke sa robí test odolnosti. Ceruza sa najprv manuálne strúhadlom naostrí, pripevní k držiaku a nechá sa na ňu pôsobiť tlak, až kým sa hrot ceruzy celkom nezlomí. Všetko toto zaznamenáva počítač, aby tak mohol vyhodnotiť kvalitu tejto várky ceruziek. V tomto štádiu výroby ostáva ešte ceruzky zafarbiť. Ceruzy prechádzajú strojom, ktorý ich farbí na požadovanú farbu – či už klasickú žltú, červenú a zelenú, ktoré sa aj takto dajú odlíšiť podľa tvrdosti tuhy.

Ceruzy musia prejsť týmto farbením až štyrikrát, aby sa zakryla pôvodná farba dreva. Na každej ceruze je takisto vytlačený kód a čísla s popisom. Tie na ceruzku nanesie s prehľadným lakom stroj, ktorý takto za hodinu označí až 500 kusov tejto písacej potreby.

Ak si myslíte, že ceruzka je pripravená na export, na niečo ste zabudli! Aká by to bola ceruzka bez gumy? Tá sa pridáva na záver výrobného procesu. Stroj mierne stlačí jeden koniec ceruzy, aby sa naň zmestil hliníkový prúžok, do ktorého sa vsunie guma. Guma sa pod miernym tlakom stračí do hliníkového prúžku, aby pri používaní nevypadla.

Nie je ceruza ako ceruza

Poznáme niekoľko druhov tvrdosti tuhy. Aj na základe tejto informácie vieme ceruzu použiť napríklad pri tieňovaní nášho obrázka. Tvrdosť tuhy však nemusíme hľadať iba napísanú na jednej zo strán ceruzy. Konce ceruzy sú totiž farebné, dokonca označené kombináciou písmen a čísel. Takto jednoducho vieme z ceruziek v stojane vybrať tú, ktorú práve potrebujete. Posledným krokom pred zabalením a exportovaním, je ostrenie ceruzy. Aj keď nie všetky, ktoré si v obchode či papiernictve kupujete, musia spĺňať aj túto podmienku.

Takže ceruzky sú delené podľa tvrdosti. Označenie tvrdosti býva napísané na ceruzke (na tupom konci, alebo v strede).
Od HB (najtvrdšia) potom nasleduje B, 2B, 3B, 4B, 5B, 6B, 7B a 8B (tá je najmäkšia). Samozrejme existujú aj tvrdšie a mäkšie ceruzky – v zahraničí sa dajú dostať aj ceruzky H6, alebo 9B .

CERUZKA TVRDOST

Tvrdé ceruzky, ako napríklad HB, B, 2B, zanechávajú na papieri veľmi jemnú stopu, nesmiete na ne tlačiť, lebo budete mať v papiery ryhy, a tie sa veľmi ťažko gumujú. Slúžia sa geometriu, podobne ako pentelky. Robte s nimi iba veľmi jemné náčrty.

Mäkké ceruzky, ako 6B, 7B, 8B nezanechávajú ryhy, ale veľmi silné čierne šmuhy, z ktorých si môžete ľahko zašpiniť ruky. Na tieto ceruzky určite netlačte, aj jemný dotyk nechá na papieri silnú čiernu linku. Takéto ceruzky sú dobré na tieňovanie najtmavších častí obrázka.

Čísla vyššie od HB sú už iba mäkšie, sami si môžete zvoliť, aká vám na kresbu bude vyhovovať.

CERUZKARôzne typy

Okrem farebného obalu a tvrdosti sa ceruzy delia do niekoľkých kategórií, ako napr. na grafitové ceruzy – najbežnejšie používané. Ďalším typom je uhoľ alebo retušovacia ceruzka, ktorý sa používa najmä v umeleckých kruhoch. Uhlík, farebné ceruzy, či voskovky, to všetko sú príbuzní ceruzky. Podľa druhu použitia sa ceruzky delia na: ceruzku, ktorá sa používa na koberce, atramentová ceruzka, gumovateľná ceruza, dokonca existuje ceruzka, ktoré kopírovací stroj neprekopíruje, ostáva pre neho akoby neviditeľná. Tenká, tzv. pentelka. Čo ma pobavilo pri hľadaní tohto delenia bolo, že som narazila na informáciu, že existujú aj tzv. „golf pencils“. Preklad alebo opis je veľmi prostý – ceruzky sú krátke a veľmi lacné. Sú známe aj pod názvom „knižničné ceruzky“, pretože ich majú mnohé knižnice. U nás ich nájdete vo švédskej predajni s nábytkom, kde si ich môžete zadarmo vziať.

Po tom, čo som si o tejto nenápadnej, no neobyčajnej pomôcke prečítala viac, už sa na ňu nebudem pozerať ako na samozrejmú a nepotrebnú súčasť našich životov.

Zdroj foto: easyway1234.blogspot.sk, flickr.com, buzzfeed.com
Michala

Michala

Milujem knihy, rada sa ich dotýkam a ovoniavam, emotívne prežívam ich príbehy. A tiež písmenká, ktorými vyjadrujem svoje myšlienky a postrehy, opisujem vďaka nim svet okolo seba. Nápady na zaujímavé témy si ma často nájdu v sprche, len škoda, že si ich nie vždy zapamätám, ako aj včera... Rada si oddýchnem pri farebných časopisoch s ľahkými a inšpiratívnymi témami. Odmietam bulvár a všetko s ním spojené. Nechávam sa inšpirovať príbehmi iných, viac aj menej úspešných ľudí, pretože verím, že život každého z nás môže svetu ponúknuť hodnotnú myšlienku na zamyslenie. V ľuďoch okolo seba hľadám inšpiráciu ako sa zlepšiť a posunúť vpred.

gulasova.michala@gmail.com
Michala

Latest posts by Michala (see all)

http://www.e-polis.sk/blog/wp-content/uploads/2015/11/d35520d4e1de25db049876d1d2053490.jpghttp://www.e-polis.sk/blog/wp-content/uploads/2015/11/d35520d4e1de25db049876d1d2053490-300x300.jpgMichalaZaujímavosti
Jedinečná, prostá, a predsa nevyhnutná v našich životoch. Už deti sa s ňou stretávajú v predškolskom veku a skúšajú ňou vytvoriť prvé umelecké diela. Často ju ale nájdete aj ako povinnú výbavu našich kancelárií a domovov. Viete ale, ako sa vyrába a prečo ju tvorí práve drevo a nie umelá hmota? Pozrime sa bližšie, ako a prečo to...

Komentáre

komentárov