Pravda je dcérou času, napísal Aulus Gellius, rímsky spisovateľ. Mlčanie je matkou pravdy, tvrdí zase Benjamin Disraeli, anglický politik. Ale lož je jej sestrou. Nevlastnou. Alebo nie, vlastnou?

Tento aj na tretí pohľad komplikovaný rodinný vzťah sa dá vysvetliť celkom jednoducho. Je viacero možností, ako sa na danú otázku môžeme pozrieť.

Predpokladajme, že pravda a lož sú dvojičky. Aj táto možnosť sa však delí na ďalšie dve. V biológii sa dvojičky delia na jednovaječné a dvojvaječné, ale vo svete slova by sme ich mohli nazvať jedno a dvojzákladové.

Pre prvú skupinu by platilo, že sa na seba podobajú. Minimálne vonkajším prejavom. Kým pravda je synonymum slov dobro a krása, s lžou sa často spája pojem milosrdná. Neubližuje, nezraňuje, len na seba natiahne sveter svojej sestry. Dobrý, krásny. V princípe platí, že sú takmer nerozoznateľné, práve pre svoju vonkajšiu podobu.

A čo druhá skupina? Dvojzákladové dvojičky. Na rozdiel od prvej skupiny, lož sa rozoznať dá. Ako? To je možné zistiť len od osoby, ktorá ju použije. Počúvame to, čo sami chceme počuť, napríklad: Áno, máš nádhernú blúzku a tie nohavice, hm, výborne zoštíhľujú.

Alebo sú naše dve sestry len jednoducho sestry. Prvorodená lož a druhorodená pravda či naopak, základ ostáva rovnaký. Pozrime sa teda na pravdu a lož samostatne.

Matkou pravdy je mlčanie a jej otcom čas. Mlčanie a čas tvoria symbiózu, ktorej výsledkom je pravda. Príkladom by mohli byť diela významných spisovateľov. V minulosti boli považovaní za vzbúrencov vlasti, nepochopených umelcov alebo ich upaľovali pre ich názory na hraniciach. Mlčali. Čakali. Dnes sú ich diela vrcholom tvorby daného obdobia. Ako s tým súvisí pravda? Práve tá je ukrytá medzi stránkami kníh, kdesi v písmenách i medzi riadkami. Často sú to knihy, ktoré odzrkadľujú dobu tak dobre, že si ju ľudská predstavivosť zobrazuje v najmenších detailoch. Je tu však jedno veľké ALE. Každý človek si môže danú dobu predstaviť trochu inak. Ak sa stretnú dvaja ľudia s odlišnými názormi, je ťažké nájsť pravdu, pretože ju majú obaja. Len z rôznych uhlov. Príkladom by mohli byť aj filozofi, fyzici, astronómovia a podobne. Mlčali, aby ich slová neskôr prehovorili. A dnes vieme, že mali pravdu. Vtedy nepochopenú. Pravda nepotrebuje žiadne ovácie, potlesk a uznanie. Dokáže prežiť aj bez toho, lebo vie. Pravda je introvert utiahnutý do mlčania a času.

Otcom lži je čas a jej matkou mlčanie. Rovnako aj tu by sme sa mohli pozrieť do minulosti. Premlčané lži. Ubehlo pár storočí a stala sa z nich pravda. Lož zovšednela. Lož sa bojí. Žije v tieni svojej sestry a práve to ju ubíja. Ničí. Bojí sa prijať zodpovednosť za to, že nie je taká dobrá. Krásna. A preto klame. Lož klame. Že je pravdou. A mnohí jej veria. Potrebuje to. Pocit, že v ňu niekto verí. Aj so životom ľudí to je tak. Žiť v tieni niekoho, kto je lepší, ako vy, je ťažké. Hoci by bol ten človek skromný a pokorný, nič sa nemení. Preto mohol váš sused chytiť o kilo a pol väčšieho kapra. Lož klame, aby bola lepšia. Paradoxom je, že na to využíva klamstvo. Inak sa to naučiť nevedela. Aj napriek múdrym rodičom a dobrej sestre, vybrala si vlastnú cestu. A ľudia by jej po nej nemali šliapať. Sama sa naučí. Chce to len čas a mlčanie. Poučovaní už počula dosť.

Nie je dôležité, či sú pravda a lož vlastnými sestrami. Spájajú ich spoloční rodičia. Čas. Mlčanie. Dve cesty, dve sestry. Dôležité je, aby sa od seba navzájom dokázali učiť. Čo sa môže pravda naučiť od lži? Nebrať život príliš vážne. A lož zasa nebrať život príliš vlažne.

pravda a loz

Zdroje:
sk.wikiquote.org/wiki/Aulus_Gellius
sk.wikiquote.org/wiki/Benjamin_Disraeli

Zdroj foto. pixabay.com
Janka

Janka

Milujem jeseň, beatnikov a Bukowského.A najmä poéziu.Žijem knihami, občas aj v nich. Venujem sa písaniu esejí a poézie, študujem literatúru a ekológiu. Pýtam sa, hľadám veľa otázok, a potom rozmýšľam nad tým, prečo. Často pozorujem striedanie farieb na semafóre, sú metaforou života.

Čo bude obsahom článkov, ktoré budem písať? Budem sa venovať obyčajnosti. V jednoduchosti je čaro, a práve to na to chcem prostredníctvom slov poukázať.Okrem toho budem písať o literatúre, ktorá ma inšpiruje, motivuje, dotvára moje názory.

jananevolnikova@gmail.com
Janka

Latest posts by Janka (see all)

http://www.e-polis.sk/blog/wp-content/uploads/2015/11/pravda-a-loz.jpghttp://www.e-polis.sk/blog/wp-content/uploads/2015/11/pravda-a-loz-300x300.jpgJankaReflexie
Pravda je dcérou času, napísal Aulus Gellius, rímsky spisovateľ. Mlčanie je matkou pravdy, tvrdí zase Benjamin Disraeli, anglický politik. Ale lož je jej sestrou. Nevlastnou. Alebo nie, vlastnou? Tento aj na tretí pohľad komplikovaný rodinný vzťah sa dá vysvetliť celkom jednoducho. Je viacero možností, ako sa na danú otázku môžeme...

Komentáre

komentárov