Mať doma štvornohého člena rodiny dodáva životu iný zmysel. Každý deň zažívam nové a nové vtipné chvíle obohatené o radosť psa, ktorému pre jeho psie šťastie stačí naozaj málo. Život so psom ma inšpiruje.

dog-1212400_640Že si ráno chcete dlhšie pospať? To mu nevysvetlíte. Približne od pol šiestej neúnavne skáče okolo vás a svoju vytrvalosť stupňuje, až kým vám neoblíže celú tvár. Po pár dňoch si zvyknete a uvedomíte si, že akákoľvek forma hnevu by bola zbytočná. Vonku sa zoznamujete s inými ľuďmi, psíčkarmi, vymieňate si svoje skúsenosti a rady a medzitým ťaháte psíka od kvetináčov s umelými kvetmi, lebo sa stali jeho terčom.

Náš pes je výnimočný tvor. Dokáže sa s nami tešiť a na našu melanchóliu odpovedá svojou krásnou neodbytnosťou.

Keď ho vezmeme vonku, v momente zabudne na svoje meno a prebudia sa v ňom psie inštinkty. Zatiaľ čo iné psy sa v jeseni tešili, keď na nich ich majitelia hádzali lístie, ten náš začal vrčať, keď sme sa snažili čo i len jedným lístkom priblížiť k jeho územiu. Vrčí na cyklistov, poštárky a čudných ľudí.

dog-1149964_640A nemá rád deti. Žiarli na ne. Vyťahuje im z rúk rožky, hryzie ponožky. Ale deti ho milujú, lebo veria, že je to forma hry. Po čase so začnete uvedomovať, že rozlišujete jeho psie nálady aj výrazy tváre. Jeho prešibanosť bude stále milá, aj keď, povedzme si pravdu, sú chvíle, kedy na pár minút pochybujete, že máte byť k svojmu psovi až taká tolerantná. A práve vtedy sa na vás pozrie tým najúprimnejším pohľadom, v ktorom odzrkadlí najvyšší stupeň nevinnosti, a to aj vo chvíli, keď vám roztrhá šatku.

A začnete sociálne žiť viac. Už to nie je len o zbieraní jeho výsledkov metabolizmu, keď ste  na prechádzke. Ja osobne mám rada detské otázky. A teta, prečo obliekaš psovi vetrovku? A teta, môžem ho pohladkať? Deti sú úžasné stvorenia, ktoré si medzi sebou nenápadne šepkajú a ukazujú na nášho psa. Ten na ne vrčí, deti sú šťastné, že „havo“ ich má rád, a ja si uvedomujem, že pokaziť túto detskú radosť pravdou o vrčaní by bolo zbytočné.

Kúpanie patrí do kategórie „nerob svojmu psovi zle“. Už len pri pohľade na vaňu stiahne chvost a nahodí svoj trpiaci pohľad. Napokon, keď sa mi ho podarí okúpať, začne sa medzi nami tichá vojna. Z postele si spraví maliarske plátno a otlačky jeho malých labiek sú dočasným umením. Keď sa k nemu zohnem zo slovami, že je konečne okúpaný, sarkasticky sa usmeje a začne zo seba striasať vodu. Že máte celú tvár mokrú? To mu vôbec neprekáža.

Rád sa fotí. A nerád strihá. Vy si uvedomíte, že v živote je istá rovnováha.

Mať psíka je veľmi dobrým prostriedkom, ako sa naučiť zodpovednosti, lebo čerstvá voda a granule sa samé nedoplnia. Ranné vstávanie, obedná pauza či večerné venčenie, zrazu zistíte, že máte viac pohybu a prechádzky sa stanú obľúbenou časťou dňa. Môj pes ma naučil veľa o láske. Takej psej a najmä ľudskej. Učiť sa o láske? Od psa? Taký pes vám teší len preto, že ste. Uvedomuje si, kdesi v psej duši, že vy ste ten človek, ktorý si na seba ráno nahodí tepláky a vlasy len rýchlo zopne do gumičky, aby ho šiel vyvenčiť. Keď vás vidí po dlhšej dobe či pár dňoch, pribehne, skáče, je rád. A vy nemusíte robiť nič iné, len byť. Dobrým majiteľom a kreatívnymi odpoveďami na otázky  „A teta, prečo..?“.

Na záver rada pridám niečo z denníka… JEDEN PSÍ DEŇ

zivotJe krátko po šiestej ráno. Tma. Hmla. Snažíte sa obliecť psovi vetrovku. Na štvrtý pokus to vzdáte.
Poobede vás deti oslovia teta. Centrom pozornosti je váš pes. Odpovedáte na detské otázky a máte sa fajn. Potom psa prestane baviť hra na dobrotu a obmotá vás vôdzkou. Každý múr je nepriateľ. A keď ociká aj umelé kvety vyložené pri kvetinárstve (asi má na ne rovnaký názor, ako ja) a vy sa začnete smiať, stará suseda pozorne sleduje, či ste ten sáčok vytŕčajúci z vrecka aj použili. Medzitým sa zdravíte so psíčkarmi na sídlisku. Nadväzujete vzťahy. Aj váš pes má nových kamošov. Kamarát sa smeje, že sme ho smiešne ostrihali. Možno preto nemá tých kamošov veľa. A večer, keď je opäť tma, potajme prispievate k tomu, aby mala vaša suseda na jar krajšie kvety…

Janka

Janka

Milujem jeseň, beatnikov a Bukowského.A najmä poéziu.Žijem knihami, občas aj v nich. Venujem sa písaniu esejí a poézie, študujem literatúru a ekológiu. Pýtam sa, hľadám veľa otázok, a potom rozmýšľam nad tým, prečo. Často pozorujem striedanie farieb na semafóre, sú metaforou života.

Čo bude obsahom článkov, ktoré budem písať? Budem sa venovať obyčajnosti. V jednoduchosti je čaro, a práve to na to chcem prostredníctvom slov poukázať.Okrem toho budem písať o literatúre, ktorá ma inšpiruje, motivuje, dotvára moje názory.

jananevolnikova@gmail.com
Janka

Latest posts by Janka (see all)

http://www.e-polis.sk/blog/wp-content/uploads/2016/03/french-bulldog-115072_640.jpghttp://www.e-polis.sk/blog/wp-content/uploads/2016/03/french-bulldog-115072_640-300x300.jpgJankaReflexie
Mať doma štvornohého člena rodiny dodáva životu iný zmysel. Každý deň zažívam nové a nové vtipné chvíle obohatené o radosť psa, ktorému pre jeho psie šťastie stačí naozaj málo. Život so psom ma inšpiruje. Že si ráno chcete dlhšie pospať? To mu nevysvetlíte. Približne od pol šiestej neúnavne skáče okolo vás a svoju...

Komentáre

komentárov